Türk Usulü Fast-Food

Türk Usulü Fast-Food

Türkiye’de fast-food kültürü nasıl oluştu? Hızlıca bir şeyler atıştırmak isteyenler Türkiye’de neleri tercih edebilir? Türk damak tadının fast-food kültürüne etkisi nedir?

 

Fast-food, anlamı itibariyle “hızlı yemek”, insanların vakit kaybetmeden karınlarını doyurma ihtiyacının karşılanması için ortaya çıkmış bir kültür olarak değerlendirilebilir. Küresel anlamda birçok zincir Türkiye’de de, bu hızlı tüketim ihtiyacını karşılamak için faaliyet göstermektedir. Yakın geçmişe kadar Türk halkının yabancı olduğu pizza, hamburger gibi yiyecekler, bu sayede ülkemizde sunulmaya başlanmıştır.

Her ülkenin kendi damak tadı ve tüketim alışkanlıkları olduğu için, yeme içme kültürümüzde bu yeni tatlar yıllardır, tam manasıyla beklentileri karşılayamamıştır. İnsanların hızlı öğünlerinde lezzetli alternatifler oluşturma istekleri ise değişmemiştir. Dolayısıyla Türk damak tadına uygun lezzetlerin “fast-food” mantığı ile sunulmaya başlanması kaçınılmazdır.

Bu bağlamda karşımıza çıkan ilk lezzet elbette dönerdir. Kökeni Osmanlı dönemine kadar dayanan bu lezzetli yiyecek tam manasıyla Türk damak tadının fast-food kültüründeki ilk temsilcilerinden biridir. İster et, ister tavuk olsun; ekmek arası, dürüm, porsiyon gibi farklı sunumlar ile döner, Türk usulü fast food denince akla gelen ilk lezzettir.

Kızılkayalar Hamburger’in tüm şubelerinde, özenle hazırlanan döner çeşitleri, her gün İstanbul halkının beğenisine sunulmaktadır. Kızılkayalar Hamburger ve Türk damak tadı denince akla gelen ilk lezzet ise kuşkusuz ıslak hamburgerdir. Islak hamburger, ilk olarak Kızılkayalar tarafından üretilmeden önce farklı denemeler yapılmıştır. Bu denemelerde müşterilerden alınan geri bildirimlerin ışığında Türk damak tadına en uygun hamburger, Kızılkayalar bünyesinde ıslak hamburger olarak şekillenmiştir.