Hastalıklara Karşı, Katkısız Meyve Suları!

Hastalıklara Karşı, Katkısız Meyve Suları!

Hastalıklara Karşı, Katkısız Meyve Suları!

 

Mevsim geçişleri, stres, yoğun tempolu bir hayat, uykusuzluk gibi etkenler vücut direncini azaltarak hastalıklara kapı aralıyor. Bağışıklık sistemi zayıf kaldığında dışardan vücuda gelen her türlü mikrop enfeksiyona sebep olabiliyor. Peki, hastalıklara karşı vücut direnci nasıl korunmalıdır? Metabolizmanın güçlü kalması için neler tüketilmelidir ?

 

Hastalıklarla mücadelede korunmayı sağlayan birçok alternatif yol bulunmakta. Fakat bu çözümlerin arasında en pratiği ve ulaşılabilir olanı herhangi bir katkı maddesi içermeyen taze sıkılmış meyve sularıdır. Günlük yaşamda su ve sıvı tüketimi metabolizmayı doğrudan etkiler. Bu sebeple sıvı tüketimine özellikle dikkat etmek gerekir. Taze ve doğal meyve suları, tüketilen suya alternatif sağlıklı bir seçenek olarak yerini korumaktadır. Ayrıca katkısız meyve suları damakta bıraktığı lezzetiyle de oldukça ideal bir koruma yöntemidir. Özellikle meyveler içerisinde bulundurdurduğu vitaminler sebebiyle adeta bir sağlık deposudur. Faydasını bilmeden yediğimiz meyvelerin içeriğini incelemek gerekirse;

 

Havuç Suyu

Havuç suyu, A vitamini deposudur. A vitamini özellikle  göz sağlığı, kemiklerin gelişimi ve karaciğer için oldukça faydalıdır. Hastalık önleyici bu vitamin aynı zamanda diş sağlığını korumada ve cildin daha parlak bir görünüm kazanmasında da etkilidir. Havuç suyu, akciğerlerde meydana gelen tahribatları olumlu yönde etkileyerek düzenli tüketiminde kalp krizi riskini de minimum seviyeye indirir. Kalorisi düşük, enerjisi yüksek bir içecek arayışında olanlar için son derece idealdir. Havuç suyu metabolizmayı da hızlandırdığı için yağ yakımı kaçınılmazdır. Düzenli tüketildiğinde ciltte oluşan yaraların daha kısa sürede iyileşmesini sağlar.

 

Greyfurt Suyu

Greyfurt suyu, çok iyi bir C vitamini kaynağıdır. C vitamini cildin yapısını koruması açısından olmazsa olmazlardandır. Dünya üzerindeki birçok kültürün benimseyip tükettiği portakala benzer bu sulu meyve bağışıklık sistemini koruyarak hastalıklarla savaşır. Tempolu bir günün ardından yorgunluk ve bitkinliği önler. Metabolizmayı canlı tutar ve enerji verir. Gribal enfeksiyonu önler. Taze sıkılmış greyfurt suyu düzenli olarak kullanıldığında hücre dokuları yenilenir. Bunlara ek olarak göz yorgunluğu sorunu yaşayanlar için de birebirdir. Toksinlerle savaşan greyfurt, böbreklerde oluşacak kum ve taş riskini de minimum seviyeye indirir.

 

Portakal Suyu

Portakal suyu, C vitamini içeriğiyle öne çıkmaktadır. İçeriğinde bulundurduğu C vitamini sayesinde dişlerin daha sağlıklı bir görünüme sahip olmasını sağlar. Cildin onarımı için oldukça faydalıdır. Yüksek tansiyon riskini düşürür.Portakal sadece kendi başına çok etkili bir antioksidandır. Vücudu toksinlerden arındırır. Kan dolaşımını hızlandırır. Kolesterole iyi gelir. Özellikle sabah saatlerinde içilen portakal suyu gün boyu enerjiyi yüksek tutarak, odaklanmayı da arttırır. Şişkinlik hissini ortadan kaldırır. İçerisinde bulunan şekerin az olması sebebiyle de vücutta bulunan fazla şekerin dengelenmesine de yardımcı olur.

 

Nar Suyu

Nar suyu,  içeriğinde C, B1,B12 vitaminlerini barındırır. Faydaları saymakla bitmeyen, her hastalığa şifa olacak kapasitede etkili bir meyvedir. Ses tellerinin zarar görmesini önler. Düzenli tüketimde cildi pürüzsüzlüğe kavuşturur. Kalp damar sağlığını korumada birebirdir. Kansızlığı önler ve içerisinde bulundurduğu vitaminler sayesinde yaşlanmayı geciktirici bir özelliğe sahiptir. Nar suyu, dolaşım sisteminde oluşacak sağlık problemlerinin riskini azaltır. Özellikle karaciğer için oldukça faydalı olan doğal bir meyve suyudur.

 

El Yapımı Limonata

El yapımı limonata içeriğinde protein, C vitamini ve B vitamini bulunduran limondan yapılmaktadır. Limonata vücudun gece boyunca kaybettiği nemi vücuda geri kazandırır. Özellikle yaz aylarının vazgeçilmezi olan bu içecek kalori bakımından oldukça düşüktür. Limonata erken yaşlılıktan korur ve deri hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Bedenin ph seviyesini dengede tutar. Limonata güneş ışınlarının gözlere verdiği zararı da büyük ölçüde onarmaktadır. Ciltteki kırışıkları önler ve cildin pürüzsüz görünmesini sağlar.